Ještě donedávna bylo zvykem, že se lidé hrnuli do podnikání. Chtěli mít zkrátka jistou svobodu, chtěli si žít podle svého gusta. Jenže nyní se karty obrátily, což nikdo nečekal ve světě plném příležitostí. Lidé najednou od samostatného podnikání ustoupily, důvodem byla jistota pravidelného příjmu, což jim bohužel samostatné podnikání nemůže zajistit. Navíc dnes se platí víc jak královsky, lidé tedy raději chodí do zaměstnání a vědí, že za to stoprocentně dostanou zaplaceno.
Zaměstnanci mají také možnost pracovat pro svého zaměstnavatele jako živnostníci. Nemusí být kmenovými zaměstnanci, ale stačí, když budou mít živnost a budou vypracovanou práci zaměstnavateli fakturovat. I když je živnostenské podnikání velkým lákadlem, u kmenových zaměstnanců vzniká jedna obrovská výhoda, a sice pravidelný příjem, který je pro ně nyní na prvním místě. Dokonce nynější zaměstnanci upřednostňují pravidelný příjem před svobodou a volností, kterou jim poskytuje práce na živnost.
Údaje vyplývají z nedávného průzkumu, který se konal v jedenácti zemích. Průzkum ukázal, že čtyři pětiny lidí preferují trvalý pracovní poměr a chtějí být kmenovými zaměstnanci, jen minimální počet preferuje spolupráci na fakturu.
Komu vyhovuje externí zaměstnání?
I když drtivá většina respondentů se rozhodla pro klasický pracovní poměr, najdou se stále ti, kteří preferují práci na fakturu. Jsou to konkrétně účetní nebo pracovníci v oboru IT. Všichni respondenti se však jednoznačně shodli na tom, že nejhorší je práce přes agenturu – tedy prostřednictvím zprostředkovatele.
Stálý příjem vede nad flexibilitou
Jak již bylo zmíněno, každý způsob práce má své výhody. Bohužel stálý příjem se dostal před flexibilitu, po které touží mnozí, jenže nechtějí ji, když jejich příjem nebude zaručen. Navíc při nedávném zvyšování mezd se většina lidí opravdu utvrdila v tom, že raději bude pravidelný příjem, jenž je udrží nad vodou než flexibilita, která nakonec určitě není taková výhra.