Nebankovní společnosti nikdy nezmizí 

Byly tu, jsou a budou. Řeč je o nebankovních společnostech. O šedé eminenci bankovních institucí. Vždycky si najdou své fanoušky a zastánce, lidi, kteří jim podlehnou a dojdou si pro pomocnou ruku, když nemají na výběr.  

Dvojí metr? Ne 

Nebankovní společnosti dělí lidi na dva znesvářené tábory. Jedni je zatracují, druzí je respektují. Těch, kteří jim dávají veřejně palec nahoru, příliš není. Bylo by to spíš pro ostudu. Pravda je totiž taková, že jde o způsob, jak se dostat k penězům, na který se nedíváme příliš pozitivně a bereme ho jako poslední možnost, když se dostanete do bezvýchodné situace, úspory jsou na nule a ani rodina se nechce na vašich finančních vroubcích podílet. Pak by se snad dalo přimhouřit očko.  

Nejste v tom sami  

Na jedné straně mají nebankovní společnosti jednu nespornou výhodu. Mohou vyzobávat klienty, které banky odmítly. Takoví lidé s radostí skočí po nabídce finančního obnosu bez složitostí a prokazování. Nebankovní sektor je rychlý, srozumitelný, nápomocný, chápavý. A to je přesně to, co v nouzi člověk ocení ze všeho nejvíc. Pochopení. S obchodními podmínkami je to ale horší. Ty se v první linii vůbec neřeší. Většinou až v momentě, kdy nastane problém se splácením. V té euforii, že vám někdo půjčí, jste si je měli přečíst. Vaše chyba, že jste zapomněli.  

Přemnožené nástrahy  

První dojem je perfektní, při bližším prozkoumání se ale začnou objevovat varovné signály. Splátky jsou neúměrně vysoké, úroky se počítají v desítkách procent, RPSN v tisících. Existují společnosti, které chtějí úhradu každý týden a nejen měsíčně. Poplatky za prodloužení splatnosti a čekání na lince, když si chcete ověřit příchozí platbu. Terorizování telefonáty z neznámých čísel a nemožnost dovolat se zpět. Při první kolizi zmínka o bankrotu, insolvenci a exekuci. Ani takových situací se v nebankovní společnosti nebojí a mají je na jazyku téměř neustále. Nůž na krku.  

Když máte jistotu, že do měsíce přijde výplata a dokážete půjčku sfouknout jednou splátkou, nemá smysl tento způsob úvěru zatracovat. Ale půjde-li o dlouhodobou záležitost nebo víc než jednorázovou akci, ruce pryč.