Vše o daňovém přiznání zaměstnanců za rok 2018

Začátek roku se jako každoročně nese ve znamení daňového přiznání. V případě, že patříte k živnostníkům nebo k podnikatelům, je to část roku, kdy si musíte nějaké finance vymezit právě na daně. Ostatně živnostníci ani velcí podnikatelé nejsou jediní, kteří musí podávat daňové přiznání. I jako zaměstnanci musíte daňové přiznání podat, v mnoha případech se o to stará sice účetní ve firmě, v níž pracujete, ale ne vždy se vám o to postará. Podívejme se proto na daňové přiznání zaměstnanců za loňský rok, tedy za rok 2018.

Jak jsme zmínili, začátek roku se pokaždé nese ve znamení daňového přiznání. I když většině zaměstnanců vyřídí daňové povinnosti mzdová účtárna ve firmě, v mnoha případech si musí zaměstnanci podávat daňové přiznání úplně sami. V takovém případě si mnohdy zaměstnanci nevědí rady, s tím ale poradíme.

Ze zákona je určené, že daňové přiznání musí podávat všichni zaměstnanci, kteří pobírali mimo zaměstnání i další zdanitelné příjmy nad stanovený limit. To jsou třeba příjmy ze samostatně výdělečné činnosti, příjmy z pronájmu nebo ostatní příjmy, jež jsou vyšší než šest tisíc korun. Jinými slovy lze tedy říct, že daňové přiznání musí podat i ten zaměstnanec, který pracoval za minimální mzdu po celý rok, k tomu si však přivydělal příjmy z pronájmu v hodnotě deseti tisíc korun.

Kdy vzniká ještě povinnost vyplnit daňové přiznání?

Mimo jiné musíte daňové přiznání podat i v případě, že jste byť jeden měsíc v roce pracovali pro druhého zaměstnavatele (tedy měli jste dvě práce v jednom měsíci). Z obou příjmů by měla být odváděna zálohová daň, tím pádem musíte následně podat daňové přiznání.

Pozor na solidární daň

Samozřejmě stejně jako podnikatelé, tak i zaměstnanci musí platit solidární daň, pokud jejich příjmy byly vyšší než 1 438 992 korun za rok. V takovém případě vzniká povinnost zaplatit sedmiprocentní solidární daň, tudíž vzniká i povinnost vyplnit daňové přiznání.