Proč neotálet s koupí vlastního bydlení?

Od loňského října fungují přísnější podmínky pro získání hypotéky. Vloni se neustále tvrdilo, jak průměrně vydělávající lidé nedosáhnou na své vysněné bydlení, ale zatím to není tak horké, jak se na první pohled mohlo zdát. Sice by se nemělo otálet s koupí vlastního bydlení, ale není to nic nemožného, jak nám v mnohých článcích na internetu říkají. Pokud jste už odhodlaní k tomu o hypotéku si zažádat, udělejte to co nejdříve, nebudete mít příliš vysoké úroky. Pokud však stále váháte, máme pro vás několik důvodů, proč neotálet s koupí vlastního bydlení.

Jak jistě víte, vloni se poskytlo rekordní množství hypotečních úvěrů. Ke konci roku zájem však uvadal, je jen otázkou, jestli je to z důvodu nevýhodných a příliš přísných podmínek či jestli za to můžou rostoucí úroky nebo vánoční svátky, které jsou pro mnohé rodiny chudé období. Podle všeho by se však zájem o hypotéky neměl nijak zvedat. To ostatně nahrává domněnce, že je to všechno jenom jedna velká bublina, která praskne stejně rychle, jako se nafoukla.

Než však bublina praskne, je nutné zmínit, že úrokové sazby neustále rostou. Z počátku se jednalo loňského roku se jednalo o 2,2 procenta, na konci roku to už bylo 2,78 procent. Zvyšující úroky však nejsou tím jediným důvodem, proč bychom neměli otálet s koupí vlastního bydlení.

Nájem není řešením

Mnozí lidé žijí v domnění, že pokud žijí v nájmu, mají vyhráno. Jenže i pronajímatelé začnou chodit s tím, že se budou nájmy zvyšovat, tudíž žít v pronájmu rozhodně není řešení. Dnes už není skoro možné sehnat solidní nájem za solidní cenu, bohužel. Navíc nabídka solidního nájemného je dnes opravdu jen omezená.

S hypotékou to není tak špatné, jak se zdá

A jak jsme zmínili, nemusíte se ani bát přísnějších hypoték, jelikož to s nimi není tak špatné, jak se na první pohled možná zdá. Zdražení hypoték a regulace ze strany České národní banky sice znepříjemnila a prodloužila získání hypotéky, není to však nic nemožného, to mějte neustále na paměti.

Je třeba si uvědomit, že stejně jako my potřebujeme peníze na bydlení, banka také potřebuje peníze pro své klienty.