Kdy se na Ukrajině odchází do důchodu?  

Porovnávání zemí Evropy, co se týče jejich ekonomických ukazatelů je vždy velmi zajímavou záležitostí. Jak jsou na tom ve srovnání čeští a ukrajinští penzisté a kdy se do penze vlastně odchází?  

Sledujeme ekonomické ukazatele 

Zajímá vás, jak si žijí lidé v jiných státech Evropy? Zjistěte si, jak se pohybují devizové kurzy, a jak jednotlivé státy reagují na tok událostí posledních let. Měnová kalkulačka a její historie vám pomohou zjistit, jak si dané země vedou z dlouhodobého hlediska. Samozřejmě můžete sledovat i kurz eura a dalších měn. Ekonomické informace ale přinese i konkrétní srovnání. Jak jsou na tom ukrajinští penzisté ve srovnání s námi?  

Zvyšuje se věk odchodu do penze 

Tento trend je patrný v celé Evropě. Postupně se zvyšuje věk, ve kterém mohou občané jednotlivých států odejít na důchod a pobírat penzi. V některých zemích se tak tato hladina dokonce vyšplhala až nad 65 let.  

V naší zemi v současné době probíhá důchodová reforma. S tou se důchodový věk postupně zvyšuje na 65 let. Podobný trend je samozřejmě patrný i v zemi na východě Evropy.  

Do penze lidé na Ukrajině odcházejí v šedesáti letech, pokud se jedná o muže. Ženy odcházejí do důchodu v 55 letech. Vláda v zemi se ale již chystala zavést kroky, které by vedly k postupnému zvyšování věku, kdy se na penzi bude moci odejít.  

Střední délka života v zemi před válkou 

Údaje za uplynulé roky nasvědčují, že střední délka života na Ukrajině v roce 2019 byla 68 let v případě mužů a 77,8 let v případě žen. V České republice byla střední délka života ve stejném období pro muže 75,3 roků a pro ženy 81,4 roků. Tyto údaje pocházejí ale ještě z doby před pandemií koronaviru.  

Odchod Ukrajinců do důchodu se bude v budoucích letech přibližovat evropským standardům a dá se očekávat, že současná hranice pro ženy bude velmi brzy změněna na mnohem vyšší věkovou hranici pro možnost penze.