Kam investovat peníze, aby jen neležely ladem?

Možná patříte k lidem, kteří mají peníze uložené stranou. A nechcete, aby ležely stranou a požírala je pomalu, ale jistě inflace. Pokud patříte k lidem, kteří je chtějí někam investovat, asi automaticky upouštíte od akcií, jelikož jsou příliš velkým rizikem. A ptáte se, do čeho investovat, aby to tak velké riziko nebylo. S tím rádi pomůžeme.  

Řešením jsou spořící účty 

Pokud nechcete o peníze přijít, ale nechcete, aby je zase úplně požírala inflace, můžete je vložit na spořící účty. Je však pravdou, že spořící účty nejsou zrovna výhodnost sama. Každým rokem tam přibude procent nebo dvě, a to už jsme hodně pozitivní. Na druhou stranu je zde opravdu minimální riziko, proto pro řadu lidí je to ideální řešení.  

Pokud se rozhodnete sjednat si spořící účet, dejte si pozor na podmínky, které banka stanovuje. Některé banky mají opravdu přísné podmínky týkající se hlavně výběru peněz ze spořícího účtu. Také se informujte o výši pojištění vašich peněz.  

Za zvážení stojí i stavební spoření 

Jestliže vám spořící účty nejsou zrovna sympatické, doporučujeme stavební spoření. Je to dnes už pomyslný evergreen, který má roční zhodnocení. Je však trochu lepší než spořící účet – víte, k čemu uspořené peníze použijete.  

Peníze budou v tomto případě uspořeny u stavební spořitelny a blokované jsou zpravidla na dobu šesti let. Opět se to však odvíjí od podmínek konkrétní spořitelny, které je dobré si před podepsáním dobře přečíst. 

Podílové fondy ukončují náš seznam 

O něco rizikovějším, ale ne moc jsou podílové fondy. Ty se podílí s už vyšším zvýhodněním, což jistě oceníte. Jedná se o standardní produkt, u kterého se příliš nemusíte bát. Vkládejte sem však jen ty peníze, které máte opravdu stranou. To platí u všech investic – vždy jen tolik, kolik neohrozí vaše fungování.