Co je to ETF?

Zatímco někdo aktuální situaci vnímá jako impuls k tomu, že má spořit, jiní jsou toho názoru, že bychom měli investovat o sto šest. Druhá skupina lidí zkrátka bere aktuální situaci jako jednu velkou příležitost, kterou bychom neměli nechat odejít nevyužitou. Lidé z druhé skupiny se tak ptají, do čeho mohou své úspory investovat. Obecně ve světě investování platí, že čím větší riziko podstoupíte, tím větší zisky budete mít. Ale samozřejmě je jasné, že začínající investoři nemají zrovna náladu na to, aby ztratili veškeré své úspory. Chtějí investovat do něčeho výdělečného, co není opředeno takovým rizikem.  

Řada odborníků se shoduje na tom, že nejlepší jsou pro začátečníky indexy čili ETF. Jenže co tato zkratka znamená? Ve světě investic je to poměrně profláknutý pojem, ale v jiných odvětvích mluvíme o něčem zcela neznámém.  

Co je to ETF? 

Pokud mluvíme o ETF, mluvíme o skupině akcií společností. Akcie společností pochází z různých koutů světa, jsou navoleny různě – některé mohou dělat do oblasti zdravotnictví, jiné se zase mohou týkat technologií. Důležité je však vědět, že mluvíme o skupině akcií, což s sebou nese hromadu výhod.  

Místo toho, abyste investovali jenom do jedné akcie a čekali, jak se daná firma vyšvihne do nebes, ETF vám nabízí jakousi svobodu. V případě ETF nemusíte denně kontrolovat, jak na tom vaše akcie je, protože ETF není o jedné akcii. Když se jedna akcie propadne, druhá se může zvýšit. Dojde tak k vykrácení a prakticky se nic tak hrozného nestane. Kdybyste si však koupili jednu akcii a propadla se, s hrůzou v očích a vyčkáváním strávíte následující týdny doufajíc, že se zvedne, jinak. ji prodáváte.  

Pro začínající investory 

Zejména díky tomu, že mluvíme o opravdu velice jednoduchém investování je tento typ investování vhodný pro začínající investory. Právě ti mohou nakoupit ETF a pak už jenom vyčkávat, jak jim budou skupiny akcií vydělávat. Většinou mluvíme o dlouhodobém investování, což se ostatně i z dlouhodobého hlediska vyplácí – pokud držíte ETF po tři roky a neprodáte je během prvních tří let, poté už ze zisků neplatíte daně.