Do čeho investovat v letošním roce? 

Inflace roste stejně jako ceny produktů, a tak mnoho z nás hledá způsoby, kam uložit a jak zhodnotit své peníze. Finance, které jen tak leží na bankovním účtu nebo doma v trezoru rychle ztrácí na hodnotě. Investice se ale téměř vždy pojí s rizikem ztráty. Jaké jsou tedy nejjistější formy investic v letošním roce? 

Spořicí účet, jistota s nízkým výnosem 

Spousta lidí se uchyluje ke spořicím účtům. Zde sice existuje jen velmi nízké riziko ztráty, zároveň jsou ale úrokové sazby jen velmi malé, takže po započtení míry inflace peníze na hodnotě i tak ztrácí. Některé banky si navíc mohou účtovat poplatky, což „vydělanou“ sumu ještě snižuje. Dlouhodobější investicí je stavební spoření, kde máte zajištěnou státní podporu, na peníze ale po dobu několika let nemůžete bez poplatků sahat. 

Nemovitosti jsou víceméně investiční jistotou. Jejich ceny neustále stoupají a dá se předpokládat, že tomu tak bude i nadále. Zakoupenou nemovitost můžete například několik let pronajímat a následně prodat za vyšší cenu, než za jakou jste ji zakoupili. I pokud se vám to hned nepodaří, zůstane vám nemovitost ve vlastnictví. 

Na zlato je potřeba správný okamžik 

Dlouhodobou jistotou je investice do zlata, i když ani to není absolutní sázka na jistotu. Jsou zaznamenané jisté výkyvy v cenách, které se mohou kdykoliv objevit, s nákupem i prodejem je třeba trochu spekulovat. Zlato v dnešní době není nutné kupovat jen ve fyzické podobě, tedy ve formě cihliček a mincí, lze ho zakoupit i virtuálně za pomoci online burzy. 

Investicí s nízkým rizikem, ale také poměrně nízkým výnosem jsou státní dluhopisy. Většinou jen sotva pokryjí inflaci. Doba splatnosti bývá zpravidla delší a stejně tak je poměrně nízká likvidita. Státní dluhopisy vydává Česká národní banka a existují dvě varianty – protiinflační a reinvestiční. Protiinflační dluhopis je oblíbenější, jeho výnos je každý rok pevně daný. U reinvestičního dluhopisu se výnos odvíjí od inflace.