Tipy pro začínající investory, kam vložit své úspory

Dřímá vám pod polštářem větší obnos peněz a nevíte, do čeho ho vložit? Možností je celá spousta! Přečtěte si tohoto základního průvodce různými finančními trhy včetně informací o tom, v co můžete jako začínající investor doufat, že z nich získáte. 

Většina začínajících investorů se nechá vyděsit pouhou myšlenkou investice – a to většinou proto, že nerozumí různým typům finančních trhů a tomu, který by pro ně mohl být nejvhodnější. Tento článek tak osvětluje různé typy finančních trhů, do kterých můžete investovat. 

Měnové páry 

Jedná se o relativně jednoduchou investici. Devizoví investoři nakupují měnu, u které se v budoucnu očekává zvýšení hodnoty, a poté z toho těží. Zisky závisí na směnných kurzech v době prodeje. 

Podílové fondy 

Podílové fondy se týkají skupiny investorů, kteří investují do několika společností současně. Tyto fondy jsou buď spravovány investičními společnostmi. Manažer spravující podílový fond si vybírá akcie, do nichž investoři vkládají své peníze. Jedná se o jakýsi koš, ve kterém jsou sdružována aktiva. 

Vkladové listy 

Vkladové listy také naleznete pod označením vkladní listy, vkladové certifikáty, depozitní certifikáty, nebo pod zkratkou CD’s. 

Jedná se o druh cenného papíru – dluhopisu – vydávaného bankami jako potvrzení o vkladu.  Vkladový certifikát je jeden z nejbezpečnějších forem investice. V podstatě bance peníze na určité časové období a po uplynutí této doby můžete peníze vybrat spolu s předem stanoveným úrokem. 

Fyzická aktiva 

Investice do fyzických aktiv znamená, že kupujete aktivum, které má tržní hodnotu a které lze v případě potřeby zpeněžit. Těmito aktivy mohou být drahé kovy, šperky, majetek atd. Jako v případě většiny investic i v tomto případě investoři, kteří do fyzických aktiv vložili své peníze, očekávají zvýšení cen, aby mohli svůj majetek, šperky atd. prodat za vyšší cenu.