Rok 2021 ve světě financí a krypto. Čeho jsme se dočkali a nedočkali?

Další rok je u konce, což nás vede k zamyšlení se nad tím, jaký ten poslední rok vlastně byl. Zatímco někteří ho hodnotili kladně, jiní poněkud negativně, a to především kvůli uvolnění měnových politik, což vedlo k výraznému růstu inflace. Bohužel se dá očekávat, že v rychlém tempu inflace poroste i v nadcházejícím roce. Pojďme se ale podívat na další věci, kterých jsme se ve světě financí, respektive investic dočkali a kterých naopak nikoliv. 

Kryptoměny jako vítězové roku 

I když se rekordních hodnot dosahovalo už na sklonku roku 2020, kryptoměny o sobě daly vědět i v roce nadcházejícím. A jsou pomyslnými vítězi letošního roku. Zejména tedy Ethereum, kterým se dařilo doslova výsostně. Je ale třeba konstatovat, že v porovnání s ostatními kryptoměnami pouze Ethereum dosáhlo jakési stability. I když samozřejmě také čelilo mnoha výkyvům, hodnota se nakonec udržela ve stále rekordní výši. 

Na rozdíl od Bitcoinu, který řada lidí stále ještě nadmíru vyzdvihuje, je Ethereum velmi variabilní, a to je dobře. I proto na ně mnozí investoři sází veškeré své finance. Tak moc Ethereu věří. Stále ale platí, že stejně jako u všech dalších kryptoměn, i u Etherea je praktické využití velice omezené. 

Elektřina nám radost neudělala 

Negativní zprávou, která se dostavila ke konci roku, byl krach nejmenovaného dodavatele elektrické energie, což vedlo k razantnímu dotknutí se našeho finančního rozpočtu. Vlivem tohoto dění se totiž zvýšila (a to opravdu markantním způsobem) cena elektřiny obecně a očekává se, že ke zdražování ještě bude docházet. 

Elektřina do letošního léta rostla poměrně pomalu, ale těsně před koncem roku se v mnoha případech vyšvihla až o dalších 150 procent. A to je opravdu šílený růst, na který nikdo nebyl připraven. Ano, elektřina zdražuje dlouhodobě, ovšem tak vysoké zdražování nečekal opravdu nikdo.