Situace, v nichž bychom si neměli půjčit

Půjčky jsou dnes běžná věc. Pokud sledujete televizi, během reklamy vám nabídka půjček vyběhne snad pětkrát. Dříve jsme se za půjčku styděli, nyní se s ní dokonce chlubíme nebo dokonce ji doporučujeme ostatním. Je to asi dobou, v níž žijeme. Na jednu stranu je zvláštní, že si půjčujeme i v době, kdy dostáváme přidáno, na druhou stranu se tomu nemůžeme divit, když mnohem více utrácíme než kdy dřív a netvoříme si žádnou železnou zásobu.

Každý člověk se někdy v životě může dostat do situací, kdy si potřebuje peníze a uchýlí se k půjčce. Většinou je to v době, když něco nutně postrádá nebo když přijde o práci a potřebuje týden z něčeho vyžít, než si najde práci novou. Půjčky jsou v mnoha situacích pochopitelné, ale v jiných situacích jsou naopak nepochopitelné.

Pojďme si říct, kdy bychom si půjčovat rozhodně neměli. Jsou to body vybrány z desatera odpovědného zadlužování, které najdete na internetu.

• půjčka na půjčku

Největší chybu děláme tehdy, kdy si půjčujeme na půjčku. Samozřejmě, může se stát vícekrát v životě, že si potřebujeme půjčit. Jednou si půjčíme pár tisíc, podruhé pár stovek tisíc – je to dle našich potřeb. Nicméně nikdy bychom si neměli půjčovat proto, že potřebujeme splatit jiný, starší závazek. Takto se jenom dostáváme do koloběhu půjček, z něhož není možné se dostat ven.

V poslední době čím dál více lidí dělá tuto chybu – platí půjčku půjčkou. Nikdy se však z koloběhu půjček, do něhož se dostali, nedostanou.

• jsem zbrklý, nepromyslel jsem to

Mnoho lidí dělá tu chybu, že si půjčuje, aniž by si půjčku jakkoliv promyslel. Je tedy hodně zbrklý. Před půjčením si by měl člověk projít všechny nabídky bank i nebankovních institucí, měl by je srovnat a vybrat z nich tu, která je pro něj nejvýhodnější. Ve světě půjček to nefunguje tak, že se vložíte do náruče první banky, na kterou narazíte.