Rodiny žijí nadoraz, nemají finanční úspory

Jak jsou na tom Češi se svými financemi? Dokážou se svými platy vyžít a tvoří si vůbec finanční rezervy, které jim mohou v mnoha případech rozhodně pomoct? To je otázka, kterou je třeba si zodpovědět. V poslední době se totiž setkáváme s lidmi, kteří si stěžují na své platy, i když jejich měsíční čistá mzda dosahuje i padesáti tisíc korun. Takoví lidé však spíše neumí s penězi hospodařit, bohužel.  

V nedávné době se proto uskutečnil průzkum, který se právě zaměřoval na to, jak je to s financemi v českých domácnostech. V rámci průzkumu byly lidem pokládány otázky typu – jste schopní vyjít e svými příjmy? Dáváte si peníze stranou? Velice zajímavý průzkum však ukázal, že až třetina českých domácností neumí se svými příjmy hospodařit. Zatímco někteří s financemi vychází opravdu tak, tak, jiní s penězi nevychází dokonce vůbec. Dokonce pětina Čechů nemá vytvořenou žádnou finanční rezervu, která by pokryla třeba mimořádné výdaje. 

Průzkum měla na svědomí agentura Kantar, která ho provedla pro bankovní společnost Equa Bank.  

Dvě třetiny domácností získávají pochvalu 

I když třetina lidí nevychází se svými (někdy i dost vysokými) příjmy, dvě třetiny českých domácností dokážou vyjít se svými financemi bez větších problémů, dokonce si dávají stranou i nějaké peníze, tudíž si zároveň pečlivě spoří.  

Jaké jsou největší položky ve výdajích Čechů? 

V souvislosti s tímto průzkumem a jeho výsledky se lze také ptát, jaké jsou největší položky ve výdajích Čechů? K největším položkám patří hlavně výdaje na bydlení, což tvoří skoro třicet procent příjmů, a také jídlo, což je stejné procento příjmů. 

Průzkumy také odhalily, že se lidé přestávají stranit půjčkám. Podle průzkumu je každá druhá domácnost zadlužená, jen necelá třetina nemá žádné dluhy, i když už zkušenost s nimi má.