Nedostatek čipů kraluje automobilovému průmyslu. Tesla zavírá továrnu

Společnost Tesla patří k velmi sledovaným automobilkám. Hodnota jejích akcií se dlouhodobě vyjímá na maximech, tedy až donedávna, kdy se evidoval její propad. Na vině byl nedostatek čipů, který dělá vrásky na čele i dalším značkám vozů.  

Elektromobilita je budoucnost – to je známý fakt, na základě kterého se prakticky každá automobilka zaměřila na výrobu elektrických vozidel a ostatní auta šla stranou. Bohužel na to nyní doplácí. Největší výrobce čipů totiž hlásí problémy a automobilový průmysl se potýká s nedostatkem tak potřebných součástek.  

Tchaj-wan se potýká se suchem 

Kdo by to byl čekal, že velkou roli při výrobě čipů do elektromobilů hraje právě voda. Ta je však nyní na Tchaj-wanu nedostatkovým zbožím. Právě Tchaj-wan se považuje za největší výrobce čipů na světě, ale jelikož zde nyní nekralují zrovna dobré meteorologické podmínky, výroba součástek stojí.  

Dopad to však nemá jen na elektromobilový průmysl. Výrazně to ovlivňuje výrobu jiných elektronických zařízení, jako jsou počítače, notebooky, televize nebo herní konzole. Kvůli nedostatku potřebných součástek stojí také výroba PlayStationu 5, který již delší dobu není na trhu k sehnání.  

Paradoxně právě v současné době poptávka po elektronických zařízeních roste, ať už mluvíme o noteboocích, telefonech nebo právě o herních konzolích. Většina lidí se uchyluje do svých domovů, odkud také pracují, což vede ke snížení už tak dost nízké nabídky. 

Tesla zavírá továrnu 

Nejvíce nedostatek čipů ovlivnil automobilku Tesla, které nejen klesly akcie o několik procent, ale také byla nucena opětovaně uzavřít svůj podnik ve Fremontu. Zatímco poprvé ji uzavírala z důvodu pandemické situace, nyní na tom pandemie nemá sebemenší podíl.  

Je otázkou, jestli postupně nebudou své továrny zavírat i další automobilky. Nedostatek součástek stojí za velkými komplikacemi i ve firmách Toyota, Ford nebo Nissan.