Moč jako hnojivo? Proč ne? Paříž bude instalovat ekologické pisoáry

Co nás ještě nenapadne! Vymysleli jsme aplikaci, která nám prozradí, s jakým zubem bychom měli zavítat k zubaři, jelikož se nám tam klube kaz nebo zánět. Na svědomí máme také aplikaci, která prozradí, jaké vajíčko je třeba spotřebovat dříve než ostatní, protože má nakročeno ke zkaženosti. Lidé jsou zkrátka vynalézaví, což ostatně potvrzují i ekologické pisoáry, které chce Paříž nainstalovat do parků ve městě. Tímto způsobem chce použít lidskou moč na hnojení zeleně.

Když močíte na veřejnosti, není to zrovna slušné a mnohdy také protizákonné, a tak dostanete vysoké pokuty, když si potřebujete na veřejném prostranství ulevit. Mnohé země, včetně České republiky, jsou v tomto ohledu nemilosrdné. Paříž se však rozhodlo využít potřebu jít močit pro své dobro. Rozhodla se, že moč bude přispívat okolní přírodě.

Ať už to všechno zní sebevíc směšně a banálně, je to tak. Už i francouzská metropole schválila výstavbu netradičních městských pisoárů, které budou z lidské moči vytvářet hnojivo pro rostliny ve zdejších parcích a zahradách.

Kdo za tím stojí?

Otázkou je, z jaké hlavy tento na první pohled absurdní návrh vzešel. Stojí za tím designérské studio Faltazi, které svůj projekt nazvalo Uritrottoir. Jedná se o červený pisoár pokrytý květinami, který skutečně prospěje okolní přírodě. Už rok se pracovalo na jeho realizaci a nyní je už jasné, že dojde k instalaci. Pisoáry byly dokonce i testovány, a to konkrétně v Amsterdamu nebo v Rakousku či Belgii.

Čeho se designéři obávají?

I když je to další průlomový vynález, designéři mají z jedné věci strach, a sice z té, že je nebude nikdo používat. Na první pohled zaujmou, to ano, ale jeho používání bude nejspíše nějakou chvilku záhadou pro běžné občany a turisty.

Po nějaké chvíli se však jistě přijde na kloub tomu, jak se mají pisoáry používat. Je to zkrátka jen o tom vyhledat si pisoár, přistoupit k němu a vykonat svou potřebu. Problém ale může být v tom, že pisoáry neposkytují žádné soukromí, což může někoho odradit.