I banky chystají své vlastní kryptoměny

I když jsou kryptoměny na trhu už nějaký ten pátek, ve světě způsobily boom až v posledních letech. Největší zájem za poslední léta vzrostl o kryptoměnu zvanou Bitcoin, která je pravděpodobně tou nejznámější kryptoměnou vůbec. Ovšem její hodnota v poslední době značně kolísá, ale u investic je to zcela běžné. Nicméně nyní se za velký rozruch postarala sociální síť Facebook, respektive firma Facebook, která se rozhodla přijít na trh se svou vlastní kryptoměnou, kterou nazve Libra. A za další rozruch se nyní postaraly banky, které se rozhodly, že budou mít taky vlastní kryptoměnu. Rozhodly se tak hlavně přední světové banky, které chtějí vytvořit konkurenci kryptoměně zvané Bitcoin.  

I když většina lidí je zásadně proti kryptoměnám (v čele s americkým prezidentem Donaldem Trumpem), banky si z toho hlavu nelámou, a přesto chtějí konkurovat už vzniklým kryptoměnám na trhu. Pro vlastní kryptoměnu se rozhodly hlavně přední světové banky, a to v čele se švýcarskou UBS bankou.  

Vlastní kryptoměny rovná se nová etapa? 

Podle odborníků by vlastní kryptoměny předních světových bank mohly znamenat jakousi novou etapu, a to novou etapu v přijímání technologie blockchain. Jednalo by se o databázi, která by se u kryptoměn používala jako účetní kniha v bankovním sektoru. Podle všeho by se tak mělo stát do jednoho roku.  

Projekt je už dlouhou dobu na stole 

Celý tento velký projekt, jestli to tak lze nazvat, je na stole už delší dobu. Není to tedy žádná novinka. Vznikl už před čtyřmi lety, kdy se do něj zapojilo přes čtrnáct bank, a to také banky z Evropy nebo z Japonska (společně samozřejmě s bankami ze Spojených států). Banky společně založily společnost Fnality International, do níž se investovalo přes šedesát milionů dolarů.  

Měna by měla nést název USC a měla by fungovat nejen jako platební prostředek, ale také jako kurýr, který by nesl všechny potřebné informace k dokončení obchodu. Nová kryptoměna bank, která by měla být konkurencí současným kryptoměnám, by měla snížit čas i náklady transakce.