Dotace na výměnu oken se může dotknout až 50 procent investičních nákladů

Ani okna nemají nekonečnou životnost. I okna jsou jenom věci, které se v průběhu let opotřebovávají a které se jednoho dne musí vyměnit. Většina lidí se pouští do výměny oken na jaro, jelikož během zimy zjistí, že jim do domu poměrně táhne. Díky tomuto kroku se pak radují ze znatelné úspory energií. Podle posledních statistik lze také konstatovat, že zájem o výměnu oken v posledních měsících roste víc než kdy dřív. Důvodem toho je možnost stále získat dotaci na výměnu oken, která může snížit pořizovací náklady až o padesát procent. A to není rozhodně málo. Zejména v současné době koronavirové krize se hodí úspora jakákoli. 

Dotace z programu Nová zelená úsporám

V současné době stále funguje dotační program Nová zelená úsporám, který má na svědomí ministerstvo životního prostředí. Dotační program měl v minulosti několik vln, během kterých šlo požádat o dotaci. A aktuálně je spuštěna další vlna, kterou by měl využít každý, kdo nyní nebo v uplynulých dvou letech investoval do úsporného zařízení, jež je podporované dotačním programem a jež výrazně snížilo energetickou náročnost rodinného domu. To jsou totiž dvě hlavní podmínky, které se musí splňovat.

Výměna oken ostatně patří mezi podporované stavební úpravy, navíc většinou nová okna znatelně sníží energetickou náročnost rodinného domu. Proč o dotaci tedy nepožádat?

Dotace až ve výši padesáti procent investičních nákladů

Co se týče dotace na výměnu oken, počítá se vždy od celkové plochy oken. Platí však, že dotace může dosáhnout až na padesát procent investičních nákladů. V ideálním případě by měla být okna součástí většího a komplexnějšího řešení, které sníží energetickou náročnost rodinného domu ideálně o dvacet procent a výš. 

Jelikož lze o dotaci z programu zažádat jenom jednou, vyplatí se požádat o více žádostí najednou. Například k tomu přidejte i výměnu střechy nebo podlahy či jinou stavební úpravu, která je dotačním programem podporována.