Víte, odkud se vzaly známé zámky lásky?

Zámky na mostech – pro lidské oko je to krása, pro úředníkovo oko je to šílenost, která ničí krásné mosty napříč celým světem. Zámky lásky, které věší zamilované páry na zábradlí mostů proto, aby zpečetili svou lásku, která jistě bude trvat věčně, známe především z Francie, konkrétně z Paříže, kde je zdejší most ověšen tolika zámky, že hrozí, že spadne. Ovšem zámky lásky nepochází z nejromantičtějšího města světa, zrod této zajímavé zamilované tradice pochází ze Srbska.

Zámky lásky jsou aktuálním problémem číslo jedna

Než se však vrhneme na bájný příběh, který je skutečně srdcervoucí, je nutné říct, že zámky lásky jsou nyní obrovským problémem, který je celosvětový, nepostihl jenom Evropu. Například visací zámky najdeme i v Praze na Karlíně, kde je ověšen zdejší krásný krátký most.

Pro úředníci je to trn v oku, bohužel takto se ničí krásné mosty v republice i na světě. Sice je podle nich krásné, že si takto ztvrzují svou lásku, ale na druhou stranu mohou most naprosto zničit. V Paříži je dokonce na most lásky omezen vstup, protože se zdejší vláda opravdu bojí, že pod tíhou těch zámků most spadne. Nachází se jich na něm totiž miliony.

Kde se zvyk vzal?

Pojďme však zabloudit do historie a řekněme si, kde se vůbec tato tradice či tento zamilovaný krok milenců vzal. Vše začalo v Srbsku, konkrétně u tamějších lázní Vrnjačka Banja. Právě zde započal příběh krásné učitelky a důstojníka, kteří se na zdejším mostě u lázní setkávali a vyznávali si zde svou lásku.

Jenže milostný příběh dvou milenců netrval věčně. Důstojník musel odjet na misi do Řecka, kde se měl pravděpodobně seznámit s tamější krasavicí, což srbské učitelce zlomilo srdce. Zhrzená učitelka den ode dne chřadla, až nakonec ze smutku umřela.

A právě na její počest milenci na mostě, kde se scházeli, ztvrzují svou lásku. Klíč, který uzamyká jejich zámek lásky, hodí poté do řeky pod mostem.