Jak správně vybrat jméno a sídlo vaší společnosti?

Ať už se rozhodnete pro založení společnosti s ručením omženým nebo pro založení akciové firmy, či dalšího méně častého typu jako je veřejně obchodní společnost či komanditní společnost a jiné, vždy budete při tom řešit základní otázky, jako je jméno a sídlo firmy. Pojďme se tedy podívat na nejdůležitější věci, které byste měli dobře znát.

Jméno společnosti

Název vaší firmy může výrazně ovlivnit její budoucnost a úspěšnost, proto byste si ho měli opravdu dobře rozmyslet. Je pro založení společnosti jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které musíte z počátku učinit. Ideálně by to měl být stručný a přitom dobře zapamatovatelný název, který bude vystihovat vás nebo oblast vašeho podnikání. Dobrou inspirací je používat například své jméno, konečný nebo zásadní produkt, popřípadě zkratku. Vybírejte takové, jež se nezamění s konkurencí a bude dobře vyslovitelné nejen pro Čechy, ale i pro lidi ze zahraničí. Jméno společnosti musí splňovat několik podmínek – nesmí být:

  • Již používané nebo podobné již používanému
  • Vyjadřující aktivitu neshodující se s předmětem podnikání nebo s názvem obce, jež není sídlem společnosti
  • Klamně zaměnitelné za veřejnoprávní instituci
  • Vyjadřující jinou nepravdivou nebo zavádějící informaci

Sídlo společnosti

Pokud máte firmu, jež něco vyrábí a má vlastní prostory, je její sídlo jasné. Pohybujete-li se však steně jako stále více moderních podnikatelů jen v prostředí internetu nebo je náplní vašeho podnikání cestování a tudíž vám chybí stálé místo, není to už tak jednoznačné. Jako sídlo společnosti si pak můžete označit i jen vaši trvalou adresu. Pokud nejste majitelem prostorů a máte je jen pronajaté, budete potřebovat souhlas vlastníka nemovitosti s úředně ověřeným podpisem. Jako řešení se také nabízí virtuální kancelář, kterou bude vaše firma využívat jako oficiální sídlo společnosti. Zbavíte se tak problému s chybějícími prostory a získáte prestižní adresu bez nutnosti nákupu nemovitosti. U mnohých firem, které virtuální kanceláře nabízejí, je i samozřejmostí i uvedení jména majitele na zvonu nebo notifikace na případnou příchozí poštu.