Děti a telefon. Co jim zakázat a co jim povolit?

Žijeme v době, kdy bez telefonu nedáme ani ránu. Stáváme se na tomto maličkém vynálezu závislí, proto se nemůžeme divit tomu, že závislými se stávají i děti, které vychováváme s telefonem v ruce. Už od raného věku chtějí děti dostávat do rukou telefon, chtějí si na něm hrát hry a nechtějí chodit za jinými dětmi ven. Bohužel tato hrůzná realita svědčí jenom o rodičích jako takových, kteří mohou dítěti telefon přece kdykoli zatrhnout, bohužel to neudělají, jelikož chtějí od dětí klid nebo jelikož jsou pracovně vytížení. Je ale třeba konstatovat, že v telefonech nemůžeme vidět jen zlo. Existují aplikace a věci, které se dětem na telefonu povolit mohou. Zeptali jsme se na to odborníků.  

Je pravdou, že když dítě tráví většinu svého volného času na telefonu, kde hraje hry, nerozvíjí se tak, jak by se správně rozvíjet mělo. Spíše zakrňuje, stává se lenivějším, jeho mozek nemá chuť pohlcovat nové informace a vědomosti, je zkrátka unavený z neustálého sledování displeje telefonu.  

Na rodičích je, aby dítěti telefon buď zatrhli, nebo mu ho nechali. Ale pokud se rozhodnou pro druhou možnost, měli by dítěti povolit jenom to, na čem se shodují odborníci.  

Co dítěti povolit 

Co mohou děti používat během svého volného času je videochat, díky kterému si budou moct volat s prarodiči nebo kamarády, s nimiž zrovna nemohou být osobně. Videochat se však doporučuje povolovat dítěti až od osmnáctého měsíce života. Kromě toho mohou děti doslova neomezeně poslouchat hudbu a podcasty, případně audioknihy, které si třeba nemohou přečíst samy, jelikož ještě neumí pořádně číst. Audioknihy plně nahradí rodiče, kteří třeba musí být v práci nebo kterým není zrovna do čtení.  

Také mohou děti používat takové aplikace, které jim pomohou se rozvíjet. Kupodivu takových aplikací je mnoho, stahujte proto takové, ne ty, kde se vraždí a zabíjí. 

Co dítěti zakázat 

Zakázat by se dětem mělo YouTube. Na tomto portálu se děti dostávají do styku s YouTubery, kteří je mohou negativně ovlivnit v jejich dalších dnech a letech. Také by se měly výrazně omezit střílecí hry, které zvyšují agresivitu u dětí.