Způsoby, jak překonat strach a lenivost

Prokrastinace je věc, se kterou se zkrátka potýká naprosto každý. Zejména v poslední době v tomto rychlém světě se s tímto pojmem setkáváme. Denně totiž toužíme ušetřit pár minut času, přesto tento čas nevěnujeme tomu, čemu bychom měli, ale hlavně sociálním sítím a dalším jiným činnostem, které však pro nás nejsou absolutně důležité ani podstatné. Abychom si však pojem „prokrastinace“ vysvětlil – jedná se o chorobné odkládání povinností. V praxi to teda znamená, že děláme všechno ostatní jenom ne to, co bychom dělat měli.

Tento pojem se do našich životů vřítil jako lavina a málokdo s ním umí bojovat a postavit se mu. Pokud se k této „lenivosti“ přidá také strach, pak je problém, který jen tak někdo nepřekročí. Velký problém dělá prokrastinace a strach zejména v podnikání. Díky těmto jevům se najednou podnikatel postaví na jedno místo a odmítne z něj odejít. Jenže tehdy, kdy se zastaví podnikatel, zastaví se ts tím i společnost, která je na něj samozřejmě vázána. Co tedy dělat, když vás prokrastinace a strach navštíví a nebudou vás chtít opustit?

• Skoncujte s výmluvami

„Můžeš mít buď výsledky, nebo výmluvy. Nemůžeš mít obojí,“ tak to stojí v mnoha motivačních internetových stránkách, které chtějí ukázat, že je to vše jenom v naší hlavě. Prokrastinace je ostatně také jenom v naší hlavě a je právě nabíjena výmluvami, které si denně pokládáme a kterým dáváme mnohem větší váhu než tomu, co bychom skutečně měli udělat. Pokud tedy chcete růst buď jako osoba, nebo jako podnikatel vedoucí společnost, pak se musíte rozhodnout skoncovat s těmito výmluvami, které vám jen komplikují splnění vašich cílů.

• Vytvořte si TO-DO list

Tato malá vychytávka vám dokonale pomůže v boji proti prokrastinaci. Jedná se o seznam věcí, které musíte za den udělat. Pokud se tak nestane, stanovte si nějakou sankci, díky které budete motivovaní a pohánění vpřed. Vyprovokujte se k splnění toho, co splnit musíte. Pokud navíc máte před sebou všechno, co musíte splnit, i to vás do jisté míry doslova pohání vpřed.