Vozy s automatickým řízením jsou pokrok, ale nebezpečný pokrok

Automobilový průmysl se těší obrovským pokrokům. Vždyť jenom za poslední rok se automobily posunuly o obrovský krok vpřed. Populární se staly především elektrické vozy, které mají ještě jednu inovaci – automatické řízení. Mnozí řidiči si myslí, že když si pořídí automobil, jenž má zabudované automatické řízení, mohou si zdřímnout, nemusí se jízdě věnovat. Jenže to není pravda. I když máte automobil s automatickým řízením, musíte být ve střehu, nesmíte spustit zrak z vozovky. Jaký je to tedy pokrok? Stále tak skvělý nebo je to obrovské nebezpečí?

Jak jsme zmínili, většina řidičů si myslí, že když si pořídí vůz s automatickým řízením, mohou dělat jiné věci, nemusí vozovku sledovat. Jenže ono to tak skutečně není. Musíte být stále ve střehu, jinak můžete ohrozit nejen svůj život, ale i život jiných účastníků komunikace.

Nehod z nepozornosti přibývá

Hlavně ve Spojených státech amerických za poslední roky přibylo nehod, které byly způsobeny z nepozornosti řidiče. Abychom příčinu nehod ještě krapet zkonkretizovali, nehody byly zapříčiněny proto, že řidič nechal vůz řídit samotný, usnul nebo věnoval se něčemu jinému, tudíž si nevšiml kontrolky, která mu říkala, že se musí ujat řízení. Z této příčiny naboural a ohrozil nejen sebe, ale i jiné účastníky silniční komunikace.

Právě z tohoto důvodu jsou v inovativních vozech s automatickým řízením zavedeny různé systémy, které mají sledovat pohyb očí řidiče či které mají kontrolovat, jestli řidič má ruce na volantu během jízdy.

Systémy se dají obelhat

Jednou z automobilek, která se pyšní automatickým řízením, je i automobilka Tesla. Bohužel právě tato automobilka nyní čelí mnohým nepříjemným výslechům. Právě Tesla má totiž v automobilech zabudované systémy, které se dají lehce obelhat.

Na internetu začala kolovat videa, v nichž se říká, jak se dají systémy v automobilech značky Tesla obelhat. Lidé vyzkoušeli především jeden fígl, a sice ten, že když zastrčíte do volantu pomeranč, tudíž zatížíte jednu stranu, dojde k vytvoření iluze, že držíte volant, ovšem ve skutečnosti ho nedržíte.