Proč dostal výrobce čipů skoro miliardovou pokutu?

Člověk by řekl, že žijeme ve světě, v němž je vyrobeno a vymyšleno už úplně všechno. Málokdo si však uvědomuje, že většina věcí a firem či služeb jde vymyslet jinak a lépe. Pokud máte nápad, neměli byste se nechat zastrašit. Vždyť se jedná o něco, co vám může naprosto od základů změnit život. Jestliže se však bojíte, je možná dobře, že se do podnikání nehrnete. Podnikatel by se totiž bát neměl. Nicméně dneska uspějete s čímkoliv, co vás napadne, jenom tomu musíte věřit. Jestliže vás napadne nový startup, nebojte se ho zrealizovat. Jestliže chcete prodávat čipy, proč ne? Nyní vám navíc bude hrát do karet, že vaše potencionální konkurence dostala obrovskou pokutu.

Možná jste o tom slyšeli, možná nikoliv. Jeden z klíčových výrobců mikročipů, americká společnost Qualcomm, úzce spolupracuje se společností Apple, kterou znáte určitě lépe než již zmiňovaného výrobce čipů. To je všeobecně známý fakt. Jenže že by se tato společnost jednoho dne nemusela vyplatit, s tím nepočítal vážně nikdo.

Za nelegalitu se platí!

V současné době to však mezi oběma společnostmi dost skřípe. Podle všeho mezi sebou řeší nějaké spory, které se dokonce tahají až k soudu. Tyto soudní spory se vztahují na fakt, že se porušují pravidla patentu. Apple však i přes všechny spory, které se aktuálně řeší, používá čipy kvalitního výrobce čipů.

Obě firmy se hájí tím, že se jedná o spolupráci, která je kvalitní a která je doslova nenahraditelná. Apple se ohrazuje tím, že Qualcomm nemá na trhu konkurenci, ale důvod, proč si čipy Apple nechává, je zcela jiný.

A za to byla udělena pokuta!

Podle všeho Qualcomm takto uplácí společnost Apple – nechce, aby firma nakupovala v době řešení sporů čipy od jiného dodavatele, tedy od konkurenta. Bylo však pošetilé myslet si, že na tento pravý důvod někdo nepřijde. Přišla na něj komisařka Evropské komise, která na základě tohoto tvrzení udělila firmě vyrábějící čipy skoro miliardovou eurovou pokutu. Udělila jí pokutu ve výši 997 milionů eur!