Investice do umění. Pusťte se do ní s minimálním rizikem

Máte na účtu nebo v hotovosti finanční prostředky, které byste rádi chytře investovali? Můžete je vložit do cenných papírů, zlata nebo třeba uměleckých děl. Obrazy, sochy, architektura nebo užité umění s přidanou uměleckou hodnotou se od zlata liší. Časem vám totiž mohou výrazně vydělat a nejsou tak riskantní jako například akcie.  

Pozor na podvodníky 

Hned na začátek je třeba upozornit, že se na trhu pohybuje velké množství těch, kteří vydělávají na neznalosti. Lidé si často koupí rádoby cenné umělecké dílo, které však ve výsledku nemá žádnou hodnotu. Při nákupu díla neinvestujete do barev, plátna, kamene pro sochu nebo jiného materiálu. Peníze svěřujete obsahu díla, jeho hodnotě v historickém a uměleckém kontextu.  

Pokud tedy nechcete riskovat, nevsázejte své peníze na nového autora, který si ještě nevybudoval jméno nebo umělecké dílo, o kterém si nejste stoprocentně jisti, že má danou hodnotu.  Před nákupem se vyplatí poradit s nezávislým historikem umění nebo někým, který se prodejem zabývá.  

Vyplatí se nakupovat obrazy? 

Cenu obrazu s kresbou, malbou nebo jinou technikou určuje především jeho autor, počet kusů, které jsou ve světě dostupné, stáří, stav a mnoho dalších. Laik proto není schopen přesně posoudit, jakou má dílo hodnotu a jakou bude mít do budoucna. Navštivte raději galerii, o dílo se nejprve dlouhodobě zajímejte, a teprve poté nabídněte jeho odkup.  

Sochy a architektura 

Pokud vás nelákají obrazy, ale větší hodnotu pro vás mají prostorová díla, jako jsou stavby nebo sochy, budete si muset připravit větší obnos finančních prostředků, a to nejen na koupi, ale také na údržbu. Nezapomínejte však, že při investici do architektonické památky, která je provázaná s Národním památkovým ústavem budete muset každou drobnost projednávat s restaurátory a oprava nebo zvelebování objektu vám opět sáhne do peněz.  

Užité umění 

Drobnosti, které můžete skladovat i doma a nejsou náročné na péči, jsou velmi oblíbené. Jedná se o šperky, drobné kusy nábytku, obaly starých knih, pamětní mince nebo odznaky. Investovat můžete také do zlata a zároveň umění, a to prostřednictvím zlatých pamětních mincí. Ty se v současnosti vyrážejí jen v omezeném počtu kusů, můžete je sbírat a vytvářet kolekce, a navíc časem získávají hodnotu.