Investice do nemovitostí je atraktivní. Má však své nevýhody

Máte nějaké peníze stranou a chcete je do něčeho smysluplného investovat? V současné době je mnoho možností, kam vložit své naspořené finance. Zatímco někteří chtějí investovat do akcií, ti, kteří nemají zrovna velký ekonomický přehled, se snaží investovat do něčeho méně riskantního, jako jsou například podílové fondy. Mnozí však stále uvažují nad investicí do nemovitostí, jelikož právě nemovitosti jsou to, o co je dnes zájem. Pokud by člověk takový byt či dům koupil, rázem ho může pronajímat za nemalé sumy peněz.  

Jestliže tedy máte po ruce velké množství volných finančních prostředků, investovat do nemovitostí je samozřejmě dobrá volba. Jak již bylo zmíněno, je mnoho způsobů, jak nemovitost zhodnotit. Buď ji můžete dlouhodobě pronajímat, nebo ji naopak můžete pronajímat krátkodobě. Je to v takovém případě na vás.  

Ceny bytů vzrostly o deset procent 

Pokud však nad novými byty opravdu uvažujete, vyplatí se investovat opravdu nyní. Důvodem toho je fakt, že ceny bytů meziročně rostou. Jenom za poslední čtvrtletí vzrostly ceny bytů v českých městech obecně o deset procent.  

Čím dříve si tedy nemovitost koupíte, tím dříve se vás desetiprocentní či více procentní zhodnocení bude také týkat.  

Investice do nemovitostí má své nevýhody 

Je však třeba konstatovat, že investice do nemovitostí má i své nevýhody. Například je zde problematická likvidita. Prodat dům je následně opravdu daleko těžší než prodat akcii. Kromě jiného se s koupí nemovitostí pojí také její spravování a péče. Vlastníci domů jsou zkrátka zodpovědní za své nemovitosti, musí je udržovat v kondici celý dlouhý rok. A ne vždy se navíc narazí na zodpovědné nájemníky.  

Mnozí majitelé nemovitostí jsou na podnájemnících doslova závislí, ale při výběru podnájemníků není dobré se ukvapit. Jak jsme zmínili, je lepší vytipovat si snad spolehlivého a zodpovědného podnájemníka.