Češi se začínají investování vyhýbat. Proč?

Ještě donedávna bylo investování obrovským trendem, k němuž se lidé upínali, jelikož věřili, že se jedná o rychlý a snadný zisk. Ještě v nedávné době se psalo o tom, jak Češi začínají investovat, jelikož vědí, že to má smysl a že je to může dostat do situace, kdy budou finančně svobodní. Bohužel jak rychle obliba investování u Čechů začala, tak rychle také skončila. V nedávné době se ukázalo, že Češi se začínají investování vyhýbat. Abychom byli konkrétní, příležitosti zbohatnout se vyhýbají zhruba tři z pěti Čechů. Co je důvodem?

Jak jsme zmínili, tři pětiny lidí své peníze nehodlají investovat. Je to prý proto, že investicím nerozumím. Mnozí lidé však říkají, že nemají na investování peníze. Kde je tedy pravda? Přikláníme se spíše k druhému odůvodnění.

I když lidé říkají, že nemají na investování peníze, lžou sami sobě. Peníze mají. Vždyť pětistovku mohou postrádat všichni, podle průzkumů může každý osmý postrádat měsíčně dokonce tisícikorunu či více jak pět tisíc korun.

Investuje necelá polovina z nás

Z aktuálních průzkumů vyplývá, že se do investice hrne jen skutečně hrstka z nás. Nedávný průzkum byl konkrétnější, a sice ukázal, že investuje pouze 44 procent z nás, tedy necelá polovina.

Je však velká škoda, že neinvestujeme, protože investice se rozhodně vyplácí. Měli bychom si brát příklad třeba ze Švédů nebo z Italů, kteří investují nikoli ve velkém, ale investují. U nás bohužel leží na běžných účtech i bilion korun, kupříkladu Britové nemají na spořicích účtech nic, přesto mají peníze v investicích, které až jednoho dne vyberou, dostanou se k nejbohatším lidem světa.

Bojíme se? Ano

Češi se sice vymlouvají na to, že nemají peníze, ale spíše je za tím strach. Ten hrál v našich životech vždy obrovskou roli a bohužel jen málokdo se umí ze strachu vymanit. Pokud bychom měli být konkrétní, nejvíce se bojíme ztráty, k níž může dojít, ale mnohdy ani nemusí.