Tipy, aby se vám při konferencích nebo přednáškách netřásl hlas

Ne všichni lidé umí vystupovat na veřejnosti. Zatímco někteří jsou ve stresu a potí se, jiným se třese hlas. Každý však musí umět překonat svou zónu komfortu a musí se naučit před lidmi mluvit, dnes je to opravdu důležité umět. Pokud se vám na konferencích, přednáškách nebo na jiných důležitých vystoupeních třese hlas, nabízí se otázka, jak s tímto problémem bojovat či jak tento problém anulovat. Kupodivu to není nic těžkého, jenom je třeba vědět, jak na to.  

Ať už musíte vystupovat před lidmi proto, že musíte odprezentovat prezentaci svým podřízeným či budoucím možným sponzorům, nebo se musíte účastnit konferencí, je dobré vědět, jak bojovat s třesoucím se hlasem.  

Třesoucí se hlas totiž nezní vůbec dobře, vyvolává v lidech pocit, že jste opravdu v úzkých, že nejste silná osobnost, navíc nejste ani věrohodní.  

Zkuste jednoduché cvičení 

S tímto problémem se můžete hravě poprat. Jenom je třeba provádět cvičení, které spočívá v tom, že si dáte ukazováček před rty. Nadechněte se a při dlouhém, táhlém výdechu vydávejte zvuk, který je velice podobný strašidelným duchům či jiným podobným stvořením. Tento postup opakujte klidně i desetkrát za sebou.  

Funguje to? 

No jistě! Během tohoto cvičení dojde k uvolnění stažených hlasivek, navíc dovolíte vzduchu plynule proudit hlasivkami. Hlas navíc bude díky cvičení stabilnější, což jen zvýší sebevědomí projevu jako takového.  

Cvičení se vám vyplatí dělat i ve chvíli, kdy jste mimořádně požádáni o proslov na svatbě nebo na oslavě narozenin. Pokud potřebujete trochu posílit svůj hlas, než dojde k dojemné řeči, najděte si klidné místo a zkrátka proveďte výše uvedené cvičení. Během cvičení navíc dojde k odbourání jakéhokoli stresu, který by vám chtěl zkazit váš skvělý proslov.  

Už jste cvičení vyzkoušeli nebo k tomu ještě nebyla příležitost?