Je nyní vhodné období k nákupu eura? 

Česká koruna v posledních měsících stále sílí. Nyní se pohybuje na nejsilnější úrovni od druhé poloviny roku 2012. Očekává se, že i nadále bude růst zachován. Je nyní vhodné období k nákupu eura? 

Silná koruna

Již během druhé poloviny loňského roku bylo znát, že se kurz euro proměňoval. Vliv na tom měla silná koruna, která začala posilovat již od června loňského roku po zásahu České národní banky. Kurz dolaru a kurz zloty se tak dostaly do hodnot, na které jsme dříve nebyli zvyklí. Všichni, kdo jen mohli, nakupovali devizy a využili této situace. 

Nejsilnější za uplynulou dekádu

Na začátku roku se česká koruna dostala na historickou hodnotu – jednalo se o vůbec nejsilnější úroveň od druhé poloviny roku 2012. Naposledy byla koruna takto silná v září 2012. Lze očekávat, že další růst koruny již nebude tak výrazný. Kdo si tedy přeje zařídit eura pro svou dovolenou na horách, má nyní stále dobrou šanci. 

Nejen koruna posílila

Není to jen koruna, kdo se těší růstu. Během uplynulého pololetí se dařilo i dalším středoevropským měnám. Zejména země V4 se postaraly o to, aby si jejich měna upevnila svou pozici. Rostl nejen maďarský forint, ale také polský zlotý. Zdá se, že celý region zaznamenal stejný měnový růst. 

Chystáte se na dovolenou? 

Ze silnější koruny se mohou lidé radovat také z toho důvodu, že se jim o něco zlevní dovolená v zahraničí. Zejména to platí pro právě probíhající zimní dovolené. Koruna si totiž vůči euru polepšila o celých šest procent. Nyní je tedy nákup eura stále velmi výhodný. 

Koruna během posledních měsíců zaznamenala velký růst, který vyvrcholil desetiletým maximem. Dá se očekávat, že se situace bude pomalu ustalovat. Dále ale platí, že nyní je výhodný čas ke koupi eura, a že se nyní realizovaná dovolená v zahraničí dá považovat za poněkud levnější.