Češi spoří méně, proč? Myslí si, že nebudou peníze potřeba?

Česká ekonomika je na skvělé úrovni. Nezaměstnanost je nízká, zaměstnanost naopak vysoká, koruna vůči euru výrazně posílila. Bohužel však na druhou stranu se zdražují jak potraviny, tak hlavně pohonné hmoty. A taky vyšlo nyní na povrch, že sice Češi chtějí neustále investovat, aby tak znásobil své úspory, ale na druhou stranu těch úspor už moc není. Češi totiž ve spoření značně polevili.

Jelikož máme za sebou už skoro celý letošní rok, na povrch vyplývají nejrůznější průzkumy, které porovnávají tento rok s tím předchozím v různých oblastech. Například se nyní zjistilo, že Češi výrazně polevili v ukládání peněz. Už si nedávají peníze na spořící účty, což je možná dobře, protože spořicí účty nám peníze kradou (doslovně je požírá inflace), ale taky si vůbec nespoří ani do pokladniček nebo takzvaně pod polštář. Netvoří si bohužel žádnou finanční rezervu, což je velká škoda.

Kolik procent lidí má finanční rezervu?

Z aktuálních průzkumů vyplývá, že peníze schované na horší časy mají zhruba jenom tři pětiny lidí. Jedná se tedy zhruba o jedenáct procent méně, než tomu bylo v loňském roce. Mnoho lidí si totiž myslí, že je taková finanční rezerva nespasí, ale je to omyl. Samozřejmě je peníze z této rezervy neudrží dlouho nad vodou, pokud se přijde o práci a tři měsíce se nechodí do zaměstnání, ale pokud se pokazí pračka nebo z jakýchkoli důvodů budete mít menší výplatu, tak vám tyto peníze pomůžou a vy se tak nebudete muset uskromnit či snížit váš rodinný měsíční rozpočet.

Není důvod polevovat

Češi si možná myslí, že jim při aktuální nízké míře nezaměstnanosti nehrozí výpověď. Myslí si, že je nemohou jejich zaměstnavatelé vyhodit, protože by za ně nesehnali náhradu, ale může se stát cokoliv a lidé by rozhodně neměli spoléhat na to, že je nemůže nikdo vyhodit. Není důvod polevovat ve spoření stranou.